CariFin Games 2013 Prize Distribution Awardees CariFin Games 2013 Prize Distribution Awardees | carifinonline.com

Get the Latest News, Reviews & Results

Get great contents delivered straight to your inbox regularly, just a click away, Sign Up Now
Email address
Secure and Spam free...

CariFin Games 2013 Prize Distribution Awardees

by carifinman · 0 comments

Hamper &Trophy

CariFin Games Prize Distribution 2013

 

 

 

 

 

Urban Challenge – Winners

Urban Challenge Runners

Category

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

Running

Male

1st

Clint Adiah

RBL

Trophy & Hamper

2nd

Jenson Mc Comie

Sagicor

Hamper

3rd

Adisa Doughlin

First Citizens

Hamper

 

Category

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

Running

Female

1st

Kenisha Forsythe

GHL

Trophy & Hamper

2nd

Simone Balkissoon

Sagicor

Hamper

3rd

La Toya Khan

Sagicor

Hamper

 

Urban Challenge Walkers

Category

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

Walking

Male

1st

Andre Redman

GHL

Trophy & Hamper

2nd

Ralph Harewood

GHL

Hamper

3rd

Terrence Dumas

RBC

Hamper

 

Category

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

Walking

Female

1st

Roxanne Guy-Edwards

RBL

Trophy & Hamper

2nd

Abena Hall

RBC

Hamper

3rd

Shenyade Hutton

First Citizens

Hamper


3rd Urban Challenge – Age Group Walkers

Age Group

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

20-29

Female

1st

Vernise Joseph

RBC

Trophy

20-29

Male

1st

Russell Ramkissoon

GHL

Trophy

 

 

 

 

 

 

30-39

Female

1st

Tenille Timkee

CITI

Trophy

30-39

Male

1st

Jensen Edwards

RBL

Trophy

 

 

 

 

 

 

40-49

Female

1st

Juliet Savary

CBTT

Trophy

40-49

Male

1st

McCarthy Husbands

First Citizens

Trophy

 

 

 

 

 

 

50-59

Female

1st

Alison Surajdeen

RBC

Trophy

50-59

Male

1st

Brian Fraser

RBL

Trophy

 

4th Urban Challenge – Age Group Runners

Age Group

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

20-29

Female

1st

Lisa Small

GHL

Trophy

20-29

Male

1st

Tyron Carter

RBL

Trophy

 

 

 

 

 

 

30-39

Female

1st

Mellicia Valdez

RBL

Trophy

30-39

Male

1st

Stephan Hart

CBTT

Trophy

 

 

 

 

 

 

40-49

Female

1st

Margaret Ann Lawrence

RBL

Trophy

40-49

Male

1st

Mickey Williams

RBC

Trophy

 

 

 

 

 

 

50-59

Female

1st

Margaret Charles

GHL

Trophy

50-59

Male

1st

Leroy Calliste

RBC

Trophy


The Best of the Runners in all four (4) events

Category

Gender

Place

 

 

 

Running

Female

1st

Wendy D’Arbasie

CBTT

Trophy & Hamper

2nd

Narissa Lezama

CBTT

Hamper

3rd

Lynette Nanton

RBL

Hamper

 
The Best out of 4 – Age Group Runners

Age Group

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

20-29

Female

1st

Kadela Sorias-Peters

RBL

Trophy

20-29

Male

1st

Gregory Persad

GHL

Trophy

 

 

 

 

 

 

30-39

Female

1st

Tasiana Nancoo

CBTT

Trophy

30-39

Male

1st

Joel Joseph

RBL

Trophy

 

 

 

 

 

 

40-49

Female

1st

Samantha Boucher

IBL

Trophy

40-49

Male

1st

Lyndon de Gannes

CBTT

Trophy

 

 

 

 

 

 

50-59

Female

1st

Diane Boodhai

RBC

Trophy

50-59

Male

1st

Michael Lucess

CBTT

Trophy

 

The Best out of 4 – Age Group Walkers

Age Group

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

30-39

Female

1st

Dena Renwick

GHL

Trophy

 

 

 

 

 

 

50-59

Female

1st

Rajday Penco

RBC

Trophy

 

 

 

 

 

 

30-39

Male

1st

Jade Camps

GHL

Trophy

 

 

 

 

 

 

40-49

Male

1st

Wayne Rochard

First Citizens

Trophy

 

 

 

 

 

 

50-59

Male

1st

Sherwin Kerr

CBTT

Trophy

 

 

 

 

 

 

60-69

Male

1st

Clement Jubrajsingh

RBC

Trophy

 

CariFin Family Day – Winners 5th Fun Walk

Category

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

Walking

Male

1st

Deodath Harrikissoon

First Citizens

$500.00

2nd

Barry Mitchell

CBTT

$400.00

3rd

Terrence Worrell

RBL

$350.00

4th

Clement Jubrajsingh

RBC

$300.00

5th

David Griffith

First Citizens

$250.00

 

Category

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

Walking

Female

1st

Ornella Knights

CBTT

$500.00

2nd

Cherylin Cadogan

RBC

$400.00

3rd

Mellicia Valdez

RBL

$350.00

4th

Karen James-Begg

RBC

$300.00

5th

Nakifa Punter

RBL

$250.00

6th Fun Run

Category

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

Running

Male

1st

Jonah Camps

GHL

Hamper

2nd

Anthony Stroude

RBC

Hamper

3rd

Ramon Sambrano

CBTT

Hamper

4th

Zibeon Andrews

First Citizens

Hamper

5th

Junior Brereton

Scotiabank

Hamper

 

Category

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

Running

Female

1st

Laurie Prescott

GHL

Hamper

2nd

Terry-Ann Cameron

First Citizens

Hamper

3rd

Janeal James

GHL

Hamper

4th

Beverly Sambrano

CBTT

Hamper

5th

Kara Ledgerwood

RBC

Hamper

7th Team Awards

Category

Winner

Prize

Best Tent

GHL

Trophy

Team with the most participants

RBC

Trophy

Are U Fan Enough

GHL

Trophy

Co-Ed Champions

RBC

Trophy

Football Champions

CITI

Trophy

Cricket Champions

 

 

All Fours Champions

CBTT

Trophy

Champion Male Team

RBC

Trophy

Champion Female Team

CBTT

Trophy

 

8th Cross Country – Age Group Prizes

Age Group

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

19 & Under

Female

1st

Nakifa Punter

RBL

$175.00

 

 

 

 

 

 

20-29

Female

1st

Kadela Sorias-Peters

RBL

$175.00

20-29

2nd

Amanda Abraham

Sagicor

$125.00

20-29

3rd

Kara Ledgerwood

RBC

$100.00

 

 

 

 

 

 

20-29

Male

1st

Zibeon Andrews

First Citizens

$175.00

20-29

2nd

Corey Joseph-Samaroo

GHL

$125.00

20-29

3rd

Migeul Donatien

GHL

$100.00

 

 

 

 

 

 

30-39

Female

1st

Tasiana Nancoo

CBTT

$175.00

30-39

2nd

Lisa Jarvis

IBL

$125.00

 

 

 

 

 

 

30-39

Male

1st

Owen Linton

CBTT

$175.00

30-39

2nd

Sean Nelson

RBC

$125.00

30-39

3rd

Michael Abraham

Sagicor

$100.00

 

 

 

 

 

 

40-49

Female

1st

Lynette Nanton

RBL

$175.00

40-49

2nd

Samantha Boucher

IBL

$125.00

 

 

 

 

 

 

40-49

Male

1st

Lyndon De Gannes

RBC

$175.00

40-49

2nd

Richard Downie

RBC

$125.00

40-49

3rd

Mickey Williams

CBTT

$100.00

 

 

 

 

 

 

50-59

Male

1st

Terrance Rampersad

IBL

$175.00

50-59

2nd

Michael Lucess

CBTT

$125.00

50-59

3rd

Elton Scott

CBTT

$100.00

 

 

 

 

 

 

50-59

Female

1st

Jo-Ann Hem Lee

RBL

$175.00

 

 

 

 

 

 

60+

Male

1st

Clement Jubrajsingh

RBC

$175.00

 

9th Cross Country Run

Category

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

Running

Male

1st

Nikosi Mc Leish

RBC

$1,800.00

2nd

Simon Kalechstein

RBC

$1,200.00

3rd

Rashad Blenman

GHL

$1,000.00

4th

John Donaldson

First Citizens

$800.00

5th

Phillip Hyman

Bank of Jamaica

$700.00

6th

Jeremiah Blackman

CBTT

$600.00

7th

Joel Joseph

RBL

$500.00

8th

Gregory Persad

GHL

$400.00

9th

Kevin Lewis

ADB

$300.00

10th

Deodath Harrikissoon

First Citizens

$200.00

 

Category

Gender

Place

Winner

Organisation

Prize

Running

Female

1st

Wendy D’Arbasie

CBTT

$1,800.00

2nd

Catherine Stewart

Bank of Jamaica

$1,200.00

3rd

Narissa Lezama

CBTT

$1,000.00

4th

Prudence Serju

Bank of Jamaica

$800.00

5th

Karen James-Begg

RBC

$700.00

6th

Darcel Jones

First Citizens

$600.00

7th

Falomi Marcano

First Citizens

$500.00

8th

Cherylin Cadogan

RBC

$400.00

9th

Valinda Thomas

First Citizens

$300.00

10th

Diane Boodhai

RBC

$200.00

 

12th Miss CariFin Pageant

Place

Winner

Organisation

Prize

1st

Janeal James

GHL

1yr Gym Subscription, Jewellery, Trophy, Outfit, Sacha gift Voucher, AS Bryden Hamper

2nd

Verna St. Bernard

Scotiabank

6mth Gym Subscription, Jewellery, Trophy, Sacha gift Voucher, AS Bryden Hamper

3rd

Raisa Gomez

CBTT

Jewellery, Trophy, Sacha gift Voucher, Hamper

4th

Brittany Jackson

IBL

Voucher, Hamper

5th

Terry-Ann Cameron

FCB

Voucher, Hamper

6th

Coryse Beckles

RBC

Voucher, Hamper

 

13th Most Improved

Gender

Time

Winner

Organisation

Prize

Male

 

Jerrimiah Blackman

CBTT

Trophy

Female

 

 

 

Trophy

14th Others

Category

Winner

Organisation

Prize

Best First Timer Male

Joel Joseph

RBL

Trophy

Best First Timer Female

Narissa Lezama

CBTT

Trophy

Team Captain of the Year

 

 

Trophy

The Spirit of the Games Male

Russell Ramkissoon

GHL

Trophy

The Spirit of the Games Female

 

 

Trophy

Governor’s Challenge 1st Place

 

 

Trophy

Governor’s Challenge 2nd Place

 

 

Trophy

Governor’s Challenge 3rd Place

 

 

Trophy


15th Aerobics

Category

Winner

Organisation

Prize

1st Female

Falomi Marcano-Henry

First Citizens

Trophy & Hamper

2nd Female

Mumtaz Amarali

RBL

Trophy & Hamper

3rd Female

Adona Joseph

SAGICOR

Trophy & Hamper

 

 

 

 

1st Male

Kieron Hart

First Citizens

Trophy & Hamper

2nd Male

Stephan Hart

CBTT

Trophy & Hamper

3rd Male

Daniel James

CBTT

Trophy & Hamper

 

JOIN OUR NEWSLETTER
Join over 2.000 visitors who are receiving our newsletter and get all the fresh content from our Newsletter team.
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.

Previous post:

Next post: